Układ endokannabinoidowy i jego zastosowanie

Układ endokannabinoidowy i jego zastosowanie
20 kwietnia 2020 0 Komentarzy

Układ endokannabinoidowy, znajdujący się w organizmie człowieka, został odkryty dosyć późno, bo w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Od tego czasu naukowcy stale prowadzą badania mające na celu jak najlepsze jego wsparcie i wykorzystanie.

Co to jest układ endokannabinoidowy

Trudno uwierzyć, że układ endokannabinoidowy został odkryty tak późno, bo to właśnie on odpowiada za równowagę biologiczną na poziomie komórkowym. Jest to możliwe dzięki licznym receptorom rozmieszczonym w całym organizmie (między innymi: układ nerwowy, odpornościowy, rozrodczy, pokarmowy), endokannabinom – związkom wytwarzanym przez organizm odpowiadającym za komunikację między receptorami oraz enzymom umożliwiającym tę komunikację. Swoistą ciekawostką jest, że endokannabiny strukturą przypominają związki występujące naturalnie w konopiach indyjskich.

 

Jaką rolę odgrywa układ endokannabinoidowy

Ten skomplikowany system ma w zasadzie tylko jedno zadanie – utrzymać cały organizm w dobrej kondycji. W tym celu podejmuje liczne działania na poziomie pojedynczych komórek. Każdorazowo działanie to jest uzależnione od rodzaju i zadań poszczególnych komórek. Istotny jest też aktualny stan organizmu – chory, zdrowy, zmęczony, wypoczęty, radosny, smutny itp. Układ endokannabinoidowy podejmuje działania mające na celu wprowadzenie równowagi biologicznej (homeostazy) w organizmie. Zewnętrznie objawia się to np. głodem, sytością, bólem, pobudzeniem, sennością, spokojem, nerwowością itp.

 

Jak działa układ endokannabinoidowy

Działanie układu endokannabinoidowego opiera się przede wszystkim na własnych receptorach, enzymach i endokannabinom. Jednak za przełom w badaniach trzeba uznać odkrycie, że receptory reagują zarówno na endokannabiny wytworzone przez organizm, jak i te dostarczone z zewnątrz, pochodzące z konopi indyjskich. Dzięki temu możliwe jest na przykład niwelowanie bólu. Ponadto kannabinoidy mogą być uzupełnieniem układu endokannabinoidowego w przypadku niedoborów endokannabin wytwarzanych przez organizm. Działają one wielorako: regulują reakcje psychiczne, zmniejszają stres, podnoszą nastrój, pobudzają apetyt oraz regulują pracę układu pokarmowego.

 

Układ endokannabinoidowy jest stosunkowo mało znany i na pewno w przyszłości zostaną odkryte kolejne jego funkcje i możliwości. Więcej informacji można uzyskać pod tym linkiem: https://kanabifarm.pl/blog/.

Leave a Comment

Rabat 15%