Układ endokannabinoidowy i jego zastosowanie

Układ endokannabinoidowy, znajdujący się w organizmie człowieka, został odkryty dosyć późno, bo w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Od tego czasu naukowcy stale prowadzą badania mające na celu jak najlepsze jego wsparcie i wykorzystanie.

Zastosowanie CBD

Co to jest układ endokannabinoidowy

Trudno uwierzyć, że układ endokannabinoidowy został odkryty tak późno, bo to właśnie on odpowiada za równowagę biologiczną na poziomie komórkowym. Jest to możliwe dzięki licznym receptorom rozmieszczonym w całym organizmie (między innymi: układ nerwowy, odpornościowy, rozrodczy, pokarmowy), endokannabinom – związkom wytwarzanym przez organizm odpowiadającym za komunikację między receptorami oraz enzymom umożliwiającym tę komunikację. Swoistą ciekawostką jest, że endokannabiny strukturą przypominają związki występujące naturalnie w konopiach indyjskich.

Zastosowanie CBD

Jaką rolę odgrywa układ endokannabinoidowy

Ten skomplikowany system ma w zasadzie tylko jedno zadanie – utrzymać cały organizm w dobrej kondycji. W tym celu podejmuje liczne działania na poziomie pojedynczych komórek. Każdorazowo działanie to jest uzależnione od rodzaju i zadań poszczególnych komórek. Istotny jest też aktualny stan organizmu – chory, zdrowy, zmęczony, wypoczęty, radosny, smutny itp. Układ endokannabinoidowy podejmuje działania mające na celu wprowadzenie równowagi biologicznej (homeostazy) w organizmie. Zewnętrznie objawia się to np. głodem, sytością, bólem, pobudzeniem, sennością, spokojem, nerwowością itp.

Zastosowanie CBD

Jak działa układ endokannabinoidowy

Działanie układu endokannabinoidowego opiera się przede wszystkim na własnych receptorach, enzymach i endokannabinom. Jednak za przełom w badaniach trzeba uznać odkrycie, że receptory reagują zarówno na endokannabiny wytworzone przez organizm, jak i te dostarczone z zewnątrz, pochodzące z konopi indyjskich. Dzięki temu możliwe jest na przykład niwelowanie bólu. Ponadto kannabinoidy mogą być uzupełnieniem układu endokannabinoidowego w przypadku niedoborów endokannabin wytwarzanych przez organizm. Działają one wielorako: regulują reakcje psychiczne, zmniejszają stres, podnoszą nastrój, pobudzają apetyt oraz regulują pracę układu pokarmowego.

 

Układ endokannabinoidowy jest stosunkowo mało znany i na pewno w przyszłości zostaną odkryte kolejne jego funkcje i możliwości. Więcej informacji można uzyskać pod tym linkiem: https://kanabifarm.pl/blog/.