Olejek eukaliptusowy – wszystko, co warto o nim wiedzieć

eukaliptus
13 września 2023 0 Komentarzy

Jedną z roślin powszechnie wykorzystywanych w zabiegach inhalacyjnych od tysięcy lat jest eukaliptus. Jego świeży, lekko cytrusowy aromat pobudza zmysły, poprawia nastrój i wypełnia pomieszczenie przyjemnymi nutami zapachowymi. Jakie właściwości wykazuje olejek eukaliptusowy i jakie jest jego zastosowanie? Komu jest polecana aromaterapia z jego wykorzystaniem, a kto powinien zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu produktów otrzymywanych z liści eukaliptusa? Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu.

Właściwości olejku z eukaliptusa

Rozmaite zioła i rośliny są wykorzystywane w aromaterapii od starożytności. Jednym z niezwykle wszechstronnych preparatów jest olejek eukaliptusowy. Do jego produkcji używa się liści eukaliptusa gałkowego, wiecznie zielonego drzewa występującego głównie na terenie Australii, Nowej Zelandii, Tasmanii i Indonezji. Można go spotkać także w niektórych regionach Indii, Hiszpanii oraz Portugalii. W naturalnych warunkach jest w stanie osiągnąć wysokość nawet do 50-60 metrów. Najważniejszym składnikiem rośliny jest eukaliptol, znany również jako cyneol. Ten organiczny związek chemiczny należy do grupy terpenów i wykazuje właściwości rozgrzewające, regeneracyjne oraz przeciwdrobnoustrojowe.

Pozostałe substancje obecne w olejku eukaliptusowym to:

  • kamfen,
  • limonen,
  • alfa i beta-pinen,
  • p-cymen,
  • piperyton.

W liściach eukaliptusa gałkowego obecne są także aldehydy, do których należy m.in. myrtenal oraz ketony takie jak karwon i pinokarwon. Związki te są znane z właściwości przeciwzapalnych, antybakteryjnych, wykrztuśnych oraz przeciwgrzybiczych. Wiele z nich ma też działanie antyoksydacyjne, które polega na spowalnianiu reakcji utleniania zachodzących na poziomie komórkowym.

Jakie jest jego zastosowanie?

Od najdawniejszych czasów olejek eukaliptusowy znajduje zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości towarzyszących różnego rodzaju schorzeniom skórnym. Niegdyś przy jego wykorzystaniu leczono m.in. łupież, łuszczycę oraz liszaj płaski, przewlekłą chorobę skóry i błon śluzowych objawiającą się zaczerwienieniem oraz uporczywym świądem. Ze względu na różne właściwości wyciąg z liści eukaliptusa gałkowego jest częstym składnikiem preparatów przeznaczonych zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Można go znaleźć w kosmetykach do pielęgnacji ciała, a także w płukankach stomatologicznych wykorzystywanych do codziennego dbania o higienę jamy ustnej.

Olejek eukaliptusowy na katar i reumatyzm?

Jednym z najprostszych i zarazem najpowszechniejszych sposobów na użycie olejku eukaliptusowego jest aromaterapia. Osoby, które poszukują naturalnych metod zwalczania infekcji, często wykorzystują go do łagodzenia objawów towarzyszących przeziębieniu i grypie takich jak katar, kaszel, ból gardła. Ze względu na wysoką zawartość substancji o właściwościach przeciwzapalnych ten naturalny specyfik jest też polecany osobom zmagającym się z chorobami reumatycznymi takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, zwyrodnienie kręgosłupa itp.

Inhalacja olejkiem eukaliptusowym

Zabieg inhalacyjny z wykorzystaniem właściwości olejku eukaliptusowego można w łatwy sposób przygotować w domowym zaciszu. Do miski z gorącą wodą wystarczy dodać parę kropel preparatu, a następnie nachylić głowę nad naczyniem i przykryć ją ręcznikiem. Podczas wdychania gorącej pary zaleca się zamknięcie oczu, aby uniknąć ich podrażnienia. Innym sposobem użycia tego naturalnego środka jest aromaterapia przy zastosowaniu kominka zapachowego. To proste urządzenie składa się ze świeczki oraz z naczynia, do którego aplikuje się produkt rozcieńczony z wodą. Taki zabieg stanowi łagodną formę aromaterapii, dlatego nie ma ograniczeń dotyczących czasu jego trwania.

Czy są przeciwwskazania do stosowania olejku eukaliptusowego?

Chociaż olejek eukaliptusowy jest w pełni naturalnym produktem pozyskiwanym metodą destylacji z liści eukaliptusa, nie wszyscy powinni korzystać z jego właściwości. Aromaterapia przy jego zastosowaniu jest odradzana przede wszystkim kobietom w okresie ciąży i karmienia piersią, a także dzieciom poniżej szóstego roku życia. Ponadto zabiegi inhalacyjne z użyciem tego preparatu nie są wskazane pacjentom z epilepsją, stanami zapalnymi przewodu pokarmowego oraz osobom przyjmującym leki na nadciśnienie tętnicze.

Rabat 15%