Mgiełki inhalacyjno-oczyszczające – jakie mają właściwości i jak je stosować?

aromaterapia
23 października 2023 0 Komentarzy

Do produktów coraz częściej znajdujących zastosowanie w aromaterapii należą mgiełki inhalacyjno-oczyszczające. Wiele osób używa ich jednak nie tylko w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych czy problemów z zatokami. Produkty te doskonale nadają się też do podnoszenia nastroju oraz do odświeżania zapachu w pomieszczeniach czy w kabinie samochodu. Jakie dokładnie właściwości mają mgiełki inhalacyjne? Czy istnieją przeciwwskazania do ich stosowania? W poniższym artykule znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

Co to mgiełki inhalacyjno-oczyszczające?

Dla wielu osób aromaterapia to doskonały sposób na relaks, uspokojenie i wyciszenie skołatanych nerwów. Do tego celu najchętniej wykorzystywane są olejki eteryczne, które zawierają w składzie naturalne związki lotne pozyskane z surowców roślinnych. Nie wszyscy natomiast wiedzą, że podobne właściwości wykazują mgiełki inhalacyjno-oczyszczające, które stanowią unikalne połączenie olejków z mięty, goździka, lawendy, cytryny, limonki itp.

Tego typu preparaty mogą stanowić doskonały wybór nie tylko w przypadku przeziębienia, grypy, astmy czy zapalenia zatok. Dzięki temu, że bazują na starannie dobranych ekstraktach z roślin, mogą też pomóc w poprawieniu nastroju oraz w pobudzeniu umysłu do pracy. Te naturalne produkty świetnie dodają energii, wigoru i motywacji do działania. Ich zaletą jest też możliwość stosowania na wiele sposobów. Najczęściej są dodawane do dyfuzora lub kominka zapachowego, ale nie są to jedyne metody na ich wykorzystanie. Ponieważ są wyposażone w atomizery, wystarczy rozpylić niewielką ilość środka np. na skórze dłoni i inhalować się przed kilka minut.

Właściwości mgiełek inhalacyjnych

W przypadku infekcji mgiełki inhalacyjno-oczyszczające mogą być stosowane do udrożnienia dróg oddechowych. Obecne w nich ekstrakty z ziół i roślin wykazują właściwości przeciwzapalne, nawilżające, rozrzedzające zalegającą w płucach wydzielinę oraz wspierające oddychanie. Dokładne działanie tych preparatów jest w dużej mierze uzależnione od ich składu. Osobom zmagającym się z nawracającymi stanami zapalnymi zatok często poleca się środki bazujące na olejku z tymianku, szałwii, mięty pieprzowej, eukaliptusa, bazylii oraz z drzewa herbacianego.

Poza tym, że mgiełki wykazują właściwości udrażniające, mają też działanie odświeżające. Z tego względu mogą być wykorzystywane do neutralizowania niechcianych zapachów w pomieszczeniach czy w kabinach samochodowych. Można nimi również spryskiwać ubrania, pościel, koce. Niektóre preparaty korzystnie wpływają też na nastrój. W przypadku stanów depresyjnych najlepiej sprawdzają się środki z lawendą, bergamotką, różą, melisą oraz pomarańczą. Olejki z tych roślin mają działanie wyciszające, relaksujące oraz łagodzące objawy lękowe.

Zastosowanie mgiełek inhalacyjno-oczyszczających

Jak już wspomniano wyżej, najczęstszym zastosowaniem mgiełek jest udrażnianie zatok, gardła i dróg oddechowych poprzez inhalację. Tego rodzaju produkty mają jednak wielokierunkowe działanie. Większość z nich powstaje na bazie alkoholu, dlatego można ich używać do dezynfekcji pomieszczeń oraz rąk (np. w trakcie podróży, gdy nie mamy dostępu do wody z mydłem). Mgiełki inhalacyjno-oczyszczające w zależności od potrzeb można stosować od kilku do kilkunastu razy dziennie. Środki zawierające mieszaninę lotnych związków organicznych pozyskanych z roślin świetnie sprawdzą się też do domowych nawilżaczy powietrza, pozwalając stworzyć w mieszkaniu przytulny klimat i wypełnić wnętrze przyjemnym aromatem. Możesz z nich bez obaw korzystać zarówno na co dzień, jak i od święta.

Czy są przeciwwskazania do stosowania?

Chociaż mgiełki inhalacyjne są naturalnymi produktami bazującymi na wyciągach z roślin i ziół, istnieją przeciwwskazania do ich użycia. Środki te nie są odpowiednie dla osób z chorobami nowotworowymi, gruźlicą oraz z wszelkimi schorzeniami związanymi z krwiopluciem. Produktów tych nie powinno się też stosować w przypadku niewydolności krążeniowej. Szczególną ostrożność powinny też zachować kobiety w okresie ciąży oraz karmienia piersią. W przypadku przeciwwskazań lub jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto zasięgnąć porady lekarza bądź farmaceuty.

Rabat 15%