Jak działa Ashwaghanda? Właściwości i stosowanie

Ashwaghanda
5 lipca 2023 0 Komentarzy

Witania ospała znana powszechnie jako Ashwaghanda to roślina, która zyskuje coraz większą popularność. Wszystko dlatego, że znajdują się w niej adaptogeny, naturalne substancje, które stanowią częsty składnik żywności funkcjonalnej i suplementów przeznaczonych do stosowania w przypadku wzmożonego zmęczenia oraz stresu. Czym dokładnie jest Ashwaghanda i jakie ma właściwości? Czy wyciąg z tej rośliny sprawdzi się u każdego, bez względu na płeć i wiek? Sprawdź, co warto wiedzieć na jej temat!

Czym jest Ashwaghanda?

Ten wiecznie zielony krzew rośnie w Indiach, w południowej Afryce, na Wyspach Kanaryjskich oraz na Bliskim Wschodzie. Można się z nim zetknąć głównie w rejonach klimatu tropikalnego i subtropikalnego. W Polsce Ashwaghanda wciąż jest stosunkowo mało znana, jednak z roku na rok można o niej usłyszeć coraz więcej. Wszystko za sprawą adaptogenów, którym przypisuje się działanie antyoksydacyjne i immunostymulujące. W naturalnym środowisku roślina ta występuje w postaci niewielkiego krzewu o lekko wydłużonych, matowych liściach. Jako ciekawostkę można dodać, że należy do rodziny psiankowatych, do której zalicza się też pomidory, ziemniaki oraz bakłażany.

Głównym surowcem zielarskim wykorzystywanym do produkcji żywności funkcjonalnej i suplementów diety jest korzeń Ashwaghandy. Medycyna naturalna korzysta także z pozostałych jej części, a więc z liści, owoców, ziaren i kwiatów. To właśnie w nich znajdują się adaptogeny. Ponadto witania ospała zawiera w sobie wiele innych związków chemicznych odznaczających się dużą aktywnością biologiczną, spośród których można wymienić:

  • witanolidy,
  • alkaloidy,
  • flawonoidy,
  • witaferyny,
  • sitoinozydy.

Substancje te pełnią w roślinach funkcję barwników, chronią je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także ograniczają wzrost chorobotwórczych mikroorganizmów. Ponadto regulują wiele procesów fizjologicznych takich jak oddychanie komórkowe, fotosynteza czy kwitnienie.

Jakie właściwości wykazuje?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, Ashwaghanda kryje w sobie przede wszystkim adaptogeny, które od wielu lat są wykorzystywane w medycynie niekonwencjonalnej. W tym miejscu warto podkreślić, że do tej kategorii związków są zaliczane wyłącznie substancje, które mają naturalne pochodzenie, są nieszkodliwe i mają niespecyficzne działanie. Najważniejsze pod względem biologicznym składniki aktywne znajdujące się w korzeniu, liściach i owocach Ashwaghandy wykazują właściwości przeciwstresowe, przeciwzapalne oraz antydepresyjne. Witania ospała zawiera też antyoksydanty, których głównym zadaniem jest neutralizowanie wolnych rodników tlenowych przyspieszających starzenie się komórek organizmu. Z tego względu żywność funkcjonalna, którą ma w sprzedaży niejeden sklep z suplementami diety, staje się coraz popularniejsza wśród osób dbających o zdrowy styl życia.

Jak stosować Ashwaghandę i czy są przeciwskazania?

Ashwaghanda od stuleci jest wykorzystywana przez tradycyjną medycynę Dalekiego Wschodu. Osobom, które rozważają sięgnięcie po ekstrakt z jej korzenia, zaleca się stosowanie produktów wysokiej jakości i umieszczonych w opakowaniach z ciemnego szkła farmaceutycznego, gdyż chroni ono składniki biologicznie aktywne przed działaniem czynników zewnętrznych. Warto zwrócić uwagę, aby nie zawierały sztucznych dodatków konserwujących, barwiących. Dzienna porcja ekstraktu nie powinna wynosić więcej niż 300 mg. Do tej pory nie są znane dokładne przeciwwskazania co do przyjmowania wyciągu z tej rośliny. Pomimo wielu właściwości wyciągu z witanii ospałej nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Osoby chore na schorzenia autoimmunologiczne i regularnie przyjmujące leki przed przyjmowaniem Ashwaghandy powinny skonsultować się z lekarzem.

Więcej informacji o adaptogenach na kanbifarm.pl

Warto pamiętać, że Chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat adaptogenów lub żywności funkcjonalnej, w tym Ashwaghandy? Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej sklepu kanabifarm.pl oraz na firmowym blogu. Możesz także skontaktować się z lekarzem, który odpowie na pytania związane ze stosowaniem Ashwaghandy.

Rabat 15%