Aromaterapia – co powinieneś wiedzieć?

aromaterapia
9 sierpnia 2023 0 Komentarzy

Jednym z najbardziej znanych sposobów na wykorzystanie olejków eterycznych jest aromaterapia. Ta praktykowana od 2000 roku p.n.e. forma medycyny niekonwencjonalnej w ostatnim czasie zdobywa coraz większą popularność. Aromatyzacja powietrza przy pomocy lotnych mieszanin organicznych związków chemicznych może sprzyjać relaksowi, ułatwiać wyciszenie organizmu lub pobudzać do działania. Czym dokładnie jest aromaterapia i w jaki sposób korzystać z jej dobrodziejstw? Kto i kiedy powinien unikać kontaktu z olejkami eterycznymi? Przeczytaj nasz artykuł i usystematyzuj swoją wiedzę.

Czym jest aromaterapia?

Kuracje zapachami były stosowane już od czasów starożytności. W świątyniach Dalekiego Wschodu kadzidła nasycone olejkiem eterycznym z drzewa sandałowego wykorzystywano przy medytacji, a na terenie Asyrii naturalne żywice roślinne służyły do namaszczania ciała. Szczegółowe sposoby przyrządzania pachnących mieszanin można znaleźć m.in. w legendach żydowskich, podręcznikach starożytnej medycyny chińskiej, a także w Biblii w księgach Starego Testamentu. Dobroczynne działanie związków lotnych pozyskiwanych z roślin znał także Hipokrates, który zalecał ich wykorzystywanie podczas kąpieli oraz masaży. W okresie średniowiecza produkcją olejków zajmowali się głównie mnisi. Rozpowszechnienie wiedzy na temat aromaterapii przyniósł dopiero wiek XX. Dzięki szerokiemu zastosowaniu terapia zapachem powróciła do łask. Dzisiaj jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin naturalnego lecznictwa.

Jak działa aromaterapia?

Klasyczna aromaterapia zakłada wprowadzanie substancji pochodzących z różnych części roślin drogą wziewną. Gdy wdychamy cząsteczki zawarte w olejkach eterycznych, niektóre obszary mózgu ulegają pobudzeniu, co przekłada się bezpośrednio na samopoczucie i zdrowie psychiczne. Zapachy uruchamiają szereg procesów biochemicznych, a także wspomagają uwalnianie serotoniny, związku określanego mianem hormonu szczęścia. Czas trwania zabiegu jest zróżnicowany i zwykle zależy od stosowanego preparatu oraz od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W przypadku inhalacji aromaterapię można stosować raz lub dwa razy dziennie. Co więcej, nie ma przeciwwskazań, aby łączyć ją z innymi metodami takimi jak psychoterapia, fizjoterapia, masaż czy refleksoterapia.

Olejki zapachowe a olejki eteryczne

Wiele osób niesłusznie utożsamia olejki eteryczne z zapachowymi. Tymczasem są to dwa zupełnie różne pojęcia, które nie powinny być traktowane jak synonimy. Żeby je rozróżnić, należy wiedzieć, w jaki sposób powstają. Otóż olejki eteryczne, które znajdują powszechne zastosowanie w aromaterapii, są wytwarzane przy użyciu naturalnych wyciągów roślinnych. Do ich produkcji wykorzystuje się ekstrakty z liści, nasion, kwiatów, łodyg, kory. Natomiast olejki zapachowe mają pochodzenie syntetyczne, ponieważ do ich tworzenia służą głównie związki chemiczne. Wiele osób korzysta z nich w celu aromatyzacji pomieszczeń poprzez umieszczanie w kadzidełkach, kominkach, odświeżaczach powietrza itp.

Olejki eteryczne – jak rozpocząć ich stosowanie?

Pod względem chemicznym olejki eteryczne stanowią wieloskładnikowe mieszaniny związków chemicznych. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą formą terapii, na początku powinny stosować olejki eteryczne w niewielkich ilościach. Ważne jest także odpowiednie stężenie, gdyż zbyt duże może wywołać podrażnienie skóry oraz błon śluzowych. Istotne jest również, aby dobierać zapachy, które są dla nas przyjemne. Biologicznie czynne substancje roślinne wpływają nie tylko na powonienie, ale także na psychikę. W tej formie terapii kluczowe znaczenie ma umiar. Należy więc trzymać się zasady, że więcej nie zawsze znaczy lepiej.

Czy są przeciwwskazania do aromaterapii?

Ogromna różnorodność związków występujących w roślinach sprawia, że aromaterapia znajduje powszechne zastosowanie jako środek relaksujący, uspokajający, wyciszający. Chociaż terapia zapachami wydaje się być naturalna i bezpieczna, nie wszyscy mogą z niej korzystać. Przeciwwskazaniem są m.in. niewyrównane choroby autoimmunologiczne, zmiany skórne, ciąża i karmienie piersią. Bardzo ważne jest także, aby korzystać z oryginalnych produktów, a nie z syntetycznych zamienników. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat aromaterapii? Zajrzyj na blog prowadzony przez sklep internetowy kanabifarm.pl.

Rabat 15%