Do produktów często wykorzystywanych podczas aromaterapii należy olejek pomarańczowy. Poza tym, że wykazuje właściwości uspokajające i rozluźniające, świetnie sprawdza się do perfumowania pomieszczeń, masażu, pielęgnacji skóry oraz rytuałów wellness. Zawarte w nim substancje intensywnie wpływają na zmysły, wywołując uczucie odprężenia i łagodząc negatywne skutki stresu. Jakie dokładnie zastosowanie ma olejek pozyskiwany z owoców drzewa pomarańczowego? Jak używać go do domowej aromaterapii? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarliśmy w tekście. Przeczytaj!
Spis treści
Właściwości olejku z pomarańczy
Substancją, która dominuje w olejku pomarańczowym, jest limonen. Ten organiczny związek chemiczny należący do grupy monoterpenów jest najbardziej rozpowszechnionym terpenoidem występującym w środowisku przyrodniczym. Stanowi ważny składnik pachnących mieszanin otrzymywanych ze skórek owoców cytrusowych. Ponadto można go odnaleźć w selerze, koprze włoskim, kminku oraz pistacji. Substancja ta wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające oraz przeciwgrzybiczne. Limonen nie jest oczywiście jedynym związkiem obecnym w olejku pomarańczowym, który powszechnie wykorzystuje aromaterapia. Poza terpenoidem znajduje się w nim:
- cytronelol,
- linalol,
- terpineol,
- octan linalolu.
W preparatach pozyskiwanych z owoców drzewa pomarańczowego można też odnaleźć śladowe ilości geraniolu, alkoholu terpenowego o działaniu antybakteryjnym, przeciwdrobnoustrojowym oraz antyoksydacyjnym.
Zastosowanie olejku pomarańczowego na włosy
Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu olejek pomarańczowy znajduje zastosowanie nie tylko w aromaterapii. Dzięki temu, że w jego składzie znajdują się związki o właściwościach regeneracyjnych, wzmacniających i przeciwutleniających, doskonale nadaje się do aplikowania na włosy, zwłaszcza suche i zniszczone różnego rodzaju zabiegami. Wystarczy dodać kilka jego kropel do szamponu, maski lub odżywki, by pasma odzyskały naturalną miękkość i blask. Olejek z owoców drzewa pomarańczowego świetnie sprawdzi się także do pielęgnacji włosów z tendencją do przetłuszczania.
Olejek pomarańczowy na skórę twarzy
Zalety tego naturalnego środka otrzymywanego ze skórek owoców cytrusowych powinny docenić w szczególności osoby z cerą problematyczną, trądzikową oraz ze skłonnością do nadmiernego przesuszania. Zawarte w nim substancje biologicznie czynne wykazują działanie łagodzące, przeciwzapalne i wzmacniające tkankę łączną. Dodatkowo mają właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu mogą wspomóc ochronę naskórka przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników, które prowadzą do powstawania zmarszczek oraz przebarwień.
Olejek w aromaterapii
Naturalny olejek pomarańczowy znajduje zastosowanie nie tylko w kosmetyce. Jego dobroczynne właściwości wykorzystuje także aromaterapia polegająca na wprowadzaniu organicznych związków lotnych do organizmu drogą wziewną. Jednorazowo podczas takiego zabiegu używa się kilka kropel produktu, który wraz z wodą umieszcza się w specjalnym kominku nad świeczką. Ilość wkroplonego olejku zależy w głównej mierze od intensywności zapachu, jaki chcemy otrzymać. Mieszanina związków lotnych pozyskanych ze skórek owoców cytrusowych jest polecana m.in. osobom, które chcą podnieść poziom energii oraz wprawić się w dobry nastrój. Szczególną ostrożność podczas aromaterapii powinny zachować osoby starsze, cierpiące na choroby przewlekłe oraz kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze olejku?
Przed zakupem olejku pomarańczowego warto zapoznać się z kilkoma zasadami. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że tylko prawdziwe preparaty zawierają mnóstwo specyficznych składników, które są nietoksyczne i łatwo przyswajane przez organizm. Dlatego należy stosować produkty wysokiej jakości udostępniane przez sprawdzony sklep internetowy. Chemiczne podróbki nie mają praktycznie żadnych właściwości, a korzystanie z nich może tylko zaszkodzić. Do użytku nadają się jedynie czyste olejki eteryczne stworzone na bazie składników pochodzących z certyfikowanych ekologicznych upraw.