Aromaterapia w przeziębieniu i grypie

aromaterapia
27 września 2023 0 Komentarzy

Infekcje przeziębieniowe przytrafiają się każdemu. W ich leczeniu najczęściej stosuje się środki przeciwbólowe i przeciwzapalne z apteki. Częstym sposobem radzenia sobie z uciążliwymi objawami towarzyszącymi grypie oraz przeziębieniu jest też aromaterapia. Jakie olejki eteryczne najczęściej stosuje się do inhalacji przy katarze, kaszlu i bólu gardła? Czy z właściwości zabiegów inhalacyjnych można korzystać w każdym wieku? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarliśmy w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego stosuje się olejki w przeziębieniu i grypie?

Wyciągi roślinne są wykorzystywane w leczeniu różnych chorób od czasów prehistorycznych. Swoje właściwości zawdzięczają różnorodnym substancjom chemicznym, do których należą terpeny, aldehydy, estry, ketony oraz alkohole. Olejki eteryczne stosowane przy przeziębieniu i grypie są pozyskiwane bezpośrednio z kwiatów, owoców, liści oraz korzeni roślin i drzew. Pierwsze zapisy dotyczące ich użycia pochodzą ze starożytnego Egiptu, Indii, Chin oraz Persji. Aromaterapia na infekcje wywoływane przez wirusy i bakterie uwzględnia przede wszystkim preparaty, które zawierają związki lotne o działaniu przeciwzapalnym, rozgrzewającym, antyseptycznym oraz wykrztuśnym. Przy ich pomocy można złagodzić kaszel, udrożnić drogi oddechowe oraz zmniejszyć obrzęk błony śluzowej. Inhalacje przy wykorzystaniu odpowiednich środków działają też nawilżająco na śluzówkę nosa.

Jakie olejki stosuje się do inhalacji?

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z aromaterapią, często nie wiedzą, jakie olejki eteryczne wybrać w przypadku przeziębienia lub grypy. By uniknąć niepotrzebnych zakupów, przygotowaliśmy krótkie zestawienie produktów, które mają najszersze zastosowanie w łagodzeniu objawów infekcji takich jak katar, zatkany nos, kaszel, ból głowy. Są one ogólnodostępne i łatwe do kupienia, dlatego nikt nie powinien mieć problemów z ich nabyciem i umieszczeniem w domowej apteczce. W przypadku pierwszych symptomów choroby warto mieć pod ręką olejek:

  • lawendowy – znany z właściwości kojących i antyseptycznych,
  • sosnowy – wykazujący działanie rozgrzewające i poprawiające krążenie,
  • rozmarynowy – zawierający związki bakterio i wirusobójcze,
  • szałwiowy – o działaniu wykrztuśnym i rozrzedzającym wydzielinę w drogach oddechowych,
  • eukaliptusowy – o właściwościach napotnych, regenerujących i przeciwzapalnych,
  • tymiankowy – bogaty w substancje przeciwbakteryjne i odkażające.

Powyższe olejki eteryczne można stosować samodzielnie, ale można je również łączyć w celu wzmocnienia ich działania. Przy tworzeniu wieloskładnikowych mieszanek na początku zaleca się wybranie dwóch-trzech produktów należących do tej samej grupy zapachowej. Przykładowo lawenda dobrze będzie komponować się z olejkiem cytrynowym, rozmarynowym, pomarańczowym oraz eukaliptusowym.

Inhalacja zatok olejkami

Najprostszą metodą aplikacji olejków eterycznych jest inhalacja. Zabieg polegający na wdychaniu pary wodnej z lotnymi substancjami roślinnymi jest bardzo często stosowany wspomagająco w procesie leczenia schorzeń układu oddechowego takich jak przeziębienie, grypa, zapalenie gardła, zapalenie zatok. Do jego przeprowadzenia zwykle używa się naczynia z gorącą wodą. Inhalacja powinna trwać około piętnastu minut i mogą z niej korzystać osoby dorosłe oraz dzieci powyżej pierwszego roku życia. Alternatywą może być aromaterapia z wykorzystaniem specjalnego dyfuzora lub kominka zapachowego. Innym często stosowanym sposobem podczas przeziębienia i grypy jest skropienie kilkoma kropelkami produktu poszewki lub kołdry przed położeniem się spać.

Kiedy nie używać olejków do inhalacji zatok?

Cieszące się dużym zainteresowaniem wśród miłośników aromaterapii olejki eteryczne zawierają wiele istotnych składników o właściwościach przeciwzapalnych, antybakteryjnych, odkażających i ułatwiających odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Trzeba jednak mieć na uwadze, że stosowane nieprawidłowo mogą wykazywać działanie niepożądane. Warto też pamiętać, że tylko niektóre preparaty mogą być używane w formie nierozcieńczonej (m.in. z lawendy, drzewa herbacianego). Szczególną ostrożność podczas inhalacji zatok powinny zachować osoby z astmą, epilepsją i nadciśnieniem tętniczym. W ich przypadku intensywne zapachy mogą prowadzić do zaostrzenia objawów choroby.

Rabat 15%